19. 3. 2015

Fifty shades of Grey

Název knihy: Padesát odstínů šedi
Autor: E.L. James
Originální název: Fifty shades of Grey
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: XYZ
Počet stran: 608
Vazba: Brožovaná


Myslím si, že na světě není téměř nikdo, kdo by neslyšel o mladém a velmi bohatém muži, jenž zamotá hlavu dívce, která je pro takového miliardáře naprosto nehodící se polovičkou. Jak takový příběh může dopadnout, když ona touží po srdci a květinách a on má jaksi jiné choutky, které Anastazie nemůže nikdy pochopit a akceptovat? Jak jsem se s tímto příběhem prokousala já, jak se mi líbil film a co si o tom všem myslím?
Hned na začátek mi dovolte napsat, že tato recenze není pro ty, jimž se tento příběh nelíbí. Řadím se do té kategorie dívek, kterým se tento příběh líbí. Ale začněme hezky od začátku.

Anastazie Steelová se s bohatým Christianem Greyem poprvé setkává při rozhovoru do školních novin. A od té doby jí nedá spát. A upřímně, ona nedá spát ani jemu. Může ale takový příběh dopadnout romantickým polibkem při západu slunce, když je pan Grey.. jiný a touží po úplně něčem jiném? Dokáže Anastazie překonat své obavy a začne akceptovat to, co chce Christian jenom proto, aby s ním mohla být?

Čím častěji se k tomuto příběhu vracím, tím větší mám pocit, že Ana je neskutečně hloupoučká, nevyspělá a absolutně netušící, co ve skutečnosti chce. A "božský" pan Grey? Zvrácený miliardář, jenž se nedokáže vypořádat s minulostí. Stalker. A ještě k tomu kolikrát velmi děsivý. Příběh točící se pouze kolem jednoho. Proč to ten svět tak miluje? Pořád a pořád se na to sama sebe ptám. Jsem ráda, že se mi tato kniha zalíbila ještě před tím obrovským boomem, který loni nastal.
 
Před pár týdny přišlo filmové zpracování do kin a já se nadšeně vrhla na premiéru. Celý svět s nadšením očekával, jak se tento erotický román ukáže na filmovém plátně. Anastazie Steelová, kterou ztvárnila Dakota Johnson, byla přesně taková jako v knížce. A Jamie Dorman jako Christian Grey? Jeho verzi pana Greye jsem mu prostě nevěřila. Zvláště pak výkony v červené mučírně. Pardon, chci říci herně plné slasti a rozkoše. Ale jinak? Film plný krásného Christianova bytu, jeho aut, helikoptér a všeho, nad čím si každá žena alespoň trochu povzdechne. Podle mého byl film velmi dobrou kopií knihy.
Avšak ty nejdůležitější věci chyběli. Alespoň podle mého. Například pořádné vysvětlení Christianovi psychiky a jeho myšlení a toho, proč je takový, jaký je. A proto spousta lidí při odchodu z kina odsoudila jak film, tak pana Greye. Například já ho obdivuji za tu jeho minimální změnu v chování.
Když bych hodnotila film co se týče hudební scény, kamerových záběrů, všeliakých efektů, které tam byly i nebyly, ohodnotila bych ho čtyřmi hvězdami. A za příběh a herecké výkony? Chyběla tam spousta věcí, Jamie Dorman se jako herec moc nepřekonal a vše bylo takové naleštěné, jako téměř nepoužíváné. A kam se poděla jeho "služebná", která mě ne v knize tak bavila? To mi přišlo takové.. zvláštní. Za toto všechno bych filmu strhla další hvězdu. Avšak nebudu tak zlá a přidám hvězdu za ro půlroční těšení a také za to, že se nedostavilo téměř žádné zklamání.

A kniha? Jak hodnotím tu šestisetstránkovou bichli? Když se mi dostala prvně do ruky, přečetla jsem ji za dva dny. Takže tak špatná být zase nemůže? Je čtivá, místy i zábavná a ohromně (jak se to vezme!) romantická. A neříkejte, že ne. Knize bych dala hvězdy tři, protože je na knižním trhu stále pár lepších erotických románů. Avšak Odstíny jsou pořád něco nového, dejme tomu, že i originálního.

Pokud toužíte po romantice, bohatém muži a jeho (úchylných) sklonech k tvrdému sexu, pak je tato kniha právě pro vás. Připravte se na to, že vám tento příběh nedá spát. Ať už se vám bude líbit, nebo nebude.4 komentáře:

 1. Četla jsem dva díly z této série a máš pravdu, že je nesmírně čtivá, ale co jsem opravdu nesnášela, byla vnitřní bohyně. Film jsem již také viděla ale mě se Jamie jako Christian vcelku líbil :-) Ale je pravda, že tohoto herce jsem si oblíbila již v OUAT :-)

  OdpovědětSmazat
 2. I když nejsem fanynka takovýchto příběhů o lásce rozdílných lidí, nemám proti knize kupodivu nic :) ani filmu - jen mi nepřišel tak šokující a převratný, jak všichni píší. Ale to bude možná tím, že jsem před tím viděla filmy Nymfomanka a ten hnus už prostě nic nepřekoná :D :)

  OdpovědětSmazat
 3. Z filmu jsem viděla jen začátek a musím říct, že to není tak hrozné, jak jsem se domnívala. Kniha mi leží doma na poličce a furt čeká, až po ní konečně sáhnu. No, musím to napravit co nejdříve a knihu si konečně přečíst :) Jinak opět krásně napsaný článek, který se moc příjemně četl :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 4. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Kolektivní rozum - Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60% větší šance na výhru

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětSmazat

Velice děkuji za každý komentář. Vždyť sami víte, že potěší. :)